Klíčová aktivita číslo 01


Tvorba didaktických materiálů na podporu technických a přírodovědných oborů

Podrobný popis realizace klíčové aktivity

Aktivita vychází z potřeby inovovat výuku fyziky a chemie tak, aby se tyto předměty staly pro žáky atraktivní a aby byli žáci motivováni k zájmu o fyziku a chemii.

Harmonogram realizace KA01:

III/2012 - VI/2012 - pořízení vybavení učebny

III/2012 - II/2014 - tvorba 30 metodických opor (20 pro fyziku a 10 pro chemii) včetně zapojení elektronických a mechanických stavebnic a laboratorních senzorů

III/2012 - II/2015 zavedení didakticko-metodických materiálů do výuky

V rámci KA01 vytvoříme a do výuky zavedeme 30 inovativních didakticko-metodických materiálů s multimediálními přílohami, použitelných jako moderní opora a návod pro výuku fyziky a chemie. Tvorbu materiálů bude odborně řídit odborný koordinátor. Nejméně 12 opor bude obsahovat popis účelného zapojení laboratorních senzorů nebo elektronické a mechanické stavebnice nebo výukové animace do výuky.

Průběžně bude probíhat ladění a testování připravených pokusů, jejich optimalizace a finalizace pracovních postupů. Kompletní didaktické materiály ve finální verzi bude nutno vytisknout a zpracovat do kvalitního kompletu v nákladu 500ks.

V rámci drobného hmotného majetku je třeba pořídit kompletní vybavení školním nábytkem pro 30 žákovských míst do zrekonstruované učebny, 1 dataprojektor a multimediální PC do učebny se základním SW a také SW na zpracování videa. Do učebny je třeba pořídit i nákladný přístroj pro demonstraci fyzikálních jevů - VanDeGraaffův generátor a pro chemické pokusy kahany. Bude pořízeno 22 laboratorních senzorů pro chemii a fyziku.

Všechny vytvořené pracovní listy a metodiky budou vyvěšeny na nově vytvořeném webovém rozhraní, kde budou k dispozici všechny metodiky, návody aj. materiály, se kterými se v rámci projektu pracovalo

Přístup na web budou mít i pedagogičtí pracovníci a žáci z jiných škol. Pedagogičtí pracovníci budou přistupovat na základě registrace (jméno, škola, e-mail) a po registraci budou mít zpřístupněny metodické materiály. Žáci budou mít přístup na web bez registrace a budou jim zpřístupněna výuková videa a animace.

Na webu budou umístěny animace žáků, ostatní žáci budou moci hlasovat, které animace se jim nejvíce líbí. Ve třetím roce realizace dojde k zavedení všech inovativních učebních postupů ve finální verzi do výuky fyziky a chemie.

Na závěr dojde k vyhodnocení nových postupů výuky formou hodnotících zpráv praktikujících a inovujících učitelů a formou dotazníkového šetření mezi žáky i pedagogy (v rozpočtu je počítáno 20 hodin na vyhodnocení dotazníků).

Podpůrnou činností v rámci KA01 je vzdělání a podpora metodiků při tvorbě inovativních didaktických materiálů. Vzdělávací akce budou probíhat v budově školy, aby bylo možné pracovat na konkrétních pokusech a zařízeních, které bude škola mít k dispozici. Na základě analýzy potřeb sekundární cílové skupiny byly vybrány následující vzdělávací akce:

1) Práce se senzory - 10 dní, 3 osoby

2) Editace digitálního videa, tvorba animací - 10 dní, 2 osoby

3) Elektronické a mechanické stavebnice - 3 dny, 1 osoba

Kromě nákladů na lektory budou refundovány mzdy, a to v rozsahu 8 hodin na 1 vzdělávací den, celkem se jedná o 172 hodin.

Výstup klíčové aktivity

2 produkty - soubory metodických materiálů (20 pro fyziku a 10 chemii), součástí souboru bude opora pro pedagoga, pracovní listy pro žáky a CD nebo DVD s výukovými animacemi, fotodokumentací pokusu a videozáznamem zachycujícím popisovaný pokus.

1 projektový web, na kterém budou umístěny metodické materiály, animace vytvářené žáky a který bude sloužit jako podpora pro soutěž. Na projektový web se zaregistruje nejméně 30 pedagogických pracovníků z Pardubického kraje

3 zrealizované vzdělávací akce

6 proškolených osob - odborných pracovníků

 

 

 

Souhrnné informace

 

Kontakty

 

Aktuality

 

Popis projektu

stručný obsah
cíle
zdůvodnění
cílová skupina
rizika
realizace
inovativnost
vazby
vnitřní postupy

 

Klíčové aktivity

01
02
03


Úvodní stránka