Cílová skupina projektu

 

Popis cílové skupiny

Primární cílovou skupinu tvoří žáci 2. stupně Základní školy Svitavy, nám. Míru 73, celkem se bude jednat o 100 žáků. Projekt bude realizován ve vzdělávací oblasti Člověk a příroda.

Potřeby žáků vyplývají z analýzy zájmu žáků o volbu další vzdělávací cesty - viz kapitola potřebnost zdůvodnění potřebnosti a příloha č. 5.

Zájem o motivační a rozvojové aktivity byl zjištěn dotazníkovým šetřením, kterého se zúčastnilo 83,5% žáků a 60,2% rodičů žáků.

44 žáci, tj. 35,7% oslovených, projevili zájem o kroužek práce s elektronickou stavebnicí, zájem o nový kroužek počítačových animací a digitálního videa má 79 žáků, tedy 54,2% respondentů. Kapacita kroužku práce s elektronickou stavebnicí je 12 žáků, u kroužku počítačových animací 16 žáků. Kapacita bude na základě výsledků šetření bezpečně naplněna.

Všichni žáci 6. - 9. ročníku (100 žáků - fyzických osob) absolvují inovovanou výuku fyziky a chemie.

Sekundární cílovou skupinu tvoří pedagogové školy - učitelé fyziky, chemie a praktických činností, jedná se o 4 osoby.

Vytvoření inovativních metodik pro fyziku a chemii vyžaduje dlouholeté zkušenosti, odpovídající kompetence a značnou míru kreativity, proto je nutné v rámci projektu podpořit též pedagogické pracovníky. Na začátku projektu budou proškoleni v práci se sadou laboratorních senzorů (3 soby) a v práci s elektronickou a mechanickou stavebnicí (1 osoba), v animacích (2 osoby).

Terciární cílovou skupinu tvoří žáci základních škol v Pardubickém kraji a pedagogové vyučující fyziku a chemii v Pardubickém kraji. V Pardubickém kraji funguje 126 úplných základních škol, na kterých působí 150 pedagogů vyučujících fyziku a 130 vyučujících chemii.

 

Zapojení a motivace cílové skupiny

Primární cílová skupina žáků 5. - 9. třídy ZŠ Svitavy, nám. Míru bude do projektu zapojena v následujícím způsobem:

- v rámci kroužku 1 vytvoří ze stavebnic prvky pro pokusy využívající laboratorní senzory ve výuce,

- v rámci kroužku 2 budou žáci vytvářet flashové animace,

- všichni žáci budou při pokusech v předmětech fyziky a chemie pracovat podle nových metodických materiálů.

Sekundární cílová skupina pedagogů školy bude do projektu zapojena formou podpůrného vzdělávání.

Terciární cílová skupina bude do projektu zapojena jako uživatelé metodik (nejméně 30 zaregistrovaných pedagogů, kteří obdrží metodické materiály) a účastníci soutěže o nejlepší model a nejlepší animaci (žáci).

Motivace k zapojení do projektu:

- primární cílová skupina bude k přihlášení se do kroužku 1 motivována možností zúčastnit se exkurzí a prací se stavebnicemi, které si mnozí rodiče nemohou z finančních důvodů dovolit, u kroužku 2 bude významným motivačním faktorem možnost vytvářet animace, které budou reálně zařazeny do výuky jako výukové pomůcky, žáci se budou moci prezentovat animacemi na webu, ostatní žáci budou moci animace hodnotit,

- sekundární cílová skupina je motivována zájmem o problematiku a možností vytvářet materiály a zavádět do výuky inovace

- terciární cílová skupina bude motivována k zapojení do projektu možností získat zajímavou cenu (cena není součástí výdajů projektu).

 

Přínos pro cílovou skupinu

Projekt přispěje k výchově ke zručnosti a lepší motorice. Je především určen žákům 5. - 9. tříd. Existuje reálný předpoklad, že žáci budou díly tomuto projektu, získaným znalostem a dovednostem lépe motivováni k volbě povolání technického zaměření.

Budou posíleny vazby mezi žáky, posílí se týmová spolupráce. Žáci získají klíčové kompetence ve významných a perspektivních oblastech, projekt napomůže naplňování průřezových témat a prohloubí mezipředmětové vztahy. Projekt reaguje na dlouhodobý nezájem žáků o technické školy.

Jako přínos pro cílovou skupinu vidíme i to, že se sami budou aktivně podílet, ať v práci v kroužku 1 nebo 2. Naučí se současně výsledky své práce prezentovat na účelovém workshopu.

Jako velký přínos pro cílovou skupinu učitelů vidíme to, že budou po proškolení natolik odborně zdatní, že vytvoří nové metodiky pro zvolené obory a budou schopni předávat plnohodnotné informace cílové skupině žáků.

 

Souhrnné informace

 

Kontakty

 

Aktuality

 

Popis projektu

stručný obsah
cíle
zdůvodnění
cílová skupina
rizika
realizace
inovativnost
vazby
vnitřní postupy

 

Klíčové aktivity

01
02
03


Úvodní stránka